ART COMPETITIONS AT THE OLYMPICS 1912-48

The competitions in architecture, literature, music, painting and sculpture, or the cultural olympiad as it was sometimes called, were not an actual part of the Olympics, but held in connection with it. It was discontinued after the London games in 1948. Medals taken in the Arts are not counted in the International Olympic Committee medal database.

Architecture

1 NAT 2 NAT 3 NAT TYPE
1912 Eugène-Eduard Monod/Alphonse Laverrière SUI Not awarded Not awarded
1920 Not awarded Holger Sinding-Larsen NOR Not awarded
1924 Not awarded Alfred Hajós/Deszö Lauber HUN Julien Médecin MON
1928 Jan Wils NED Ejnar Mindedal Rasmussen DEN Jacques Lambert FRA Architectural design
1928 Alfred Hensel GER Jacques Lambert FRA Max Laeuger GER Town planning
1932 France FRA John Russell Pope USA Richard Konwiarz GER Architectural design
1932 John Hughes GBR Jens Klemmensen DEN André Verbeke BEL Town planning
1936 Hermann Kutschera AUT Werner March GER Hermann Stiegholzer/Herbert Kastinger AUT Architectural design
1936 Werner March/Walter March GER Charles Downing Lay USA Theo Nussbaum GER Municipal planning
1948 Adolf Hoch Adolf Hoch AUT Alfred Rinesch AUT Nils Olsson SWE Architectural design
1948 Yrjö Lindegren FIN Werner Schindler/Edy Knupfer SUI Ilmari Niemeläinen FIN Town planning

Literature

1 NAT 2 NAT 3 NAT TYPE
1912 Pierre de Frédy FRA Not awarded Not awarded
1920 Raniero Nicolai ITA Theodore Andrea Cook GBR Maurice Bladel BEL
1924 Géo-Charles (Charles Louis Proper Guyot) FRA Josef Petersen DEN Charles Gonnet FRA
Margaret Stuart GBR Oliver Gogarty IRL
1928 Kazimierz Wierzynski POL Rudolf G. Binding GER Johannes Weltzer GER Lyric works
1928 Not awarded Lauro de Bosis ITA Not awarded Dramatic works
1928 Ferenc Mezö HUN Ernst Weiss GER Carel Scharten/Margo Scharten-Antink LUX Epic works
1932 Paul Bauer GER Josef Petersen DEN Not awarded
1936 Felix Dhünen GER Bruno Fattori ITA Hans Stoiber AUT Dramatic works
1936 Urho Karhumäki Urho-Karhumaki-1939 FIN Wilhelm Ehmer GER Jan Parandowski POL Epic works
1948 Aale Tynni FIN Ernst van Heerden RSA Gilbert Proteau FRA Lyric works
1948 Giani Stuparich ITA Josef Petersen DEN Éva Földes HUN Epic works

Music

1 NAT 2 NAT 3 NAT TYPE
1912 Riccardo Barthelemy ITA Not awarded Not awarded
1920 Georges Monier BEL Oreste Riva ITA Not awarded
1928 Not awarded Not awarded Rudolph Simonsen DEN Orchestra
1932 Not awarded Josef Suk TCH Not awarded
1936 Paul Höffer GER Kurt Thomas GER Harald Genzmer GER Solo and Chorus
1936 Werner Egk GER Lino Liviabella ITA Jaroslav Kricka TCH Orchestra
1948 Not awarded Not awarded Gabriele Bianchi ITA Vocal
1948 Not awarded Jean Weinzweig CAN Sergio Lauricella ITA Instrumental and chamber
1948 Zbigniew Turski POL Kalervi Tuukkanen FIN Erling Brene DEN Choral and orchestral

Painting

1 NAT 2 NAT 3 NAT TYPE
1912 Giovanni Pellegrini ITA Not awarded Not awarded
1920 Not awarded Henriette Brossin de Polanska FRA Alfred Ost BEL
1924 Jean Jacoby LUX Jack Butler Yeats IRL Johan van Hell NED
1928 Isaac Israëls NED Laura Knight GBR Walther Klemm GER Painting
1928 Jean Jacoby LUX Alexandra Virot FRA Wladyslaw Skocylas POL Drawings
1928 William Nicholson GBR Carl Moos SUI Max Feldbauer GER Graphic works
1932 David Wallin428px-David_Wallin_1935 SWE Ruth Miller USA Not awarded Painting
1932 Lee Blair USA Percy Crosby USA Gerhard Westermann NED Watercolors and drawings
1932 Joseph Golinkin USA Janina Konarska POL Joachim Karsch GER Prints
1936 Not awarded Rudolf Eisenmenger AUT Ryuji Fujita JPN Painting
1936 Not awarded Romano Dazzi ITA Sujaku Suzuki JPN Watercolors and drawings
1936 Alex Diggelmann SUI Alfred Hierl GER Stanislav Ostoja-Chrostowski POL Commercial graphic art
1948 Alfred Thomson GBR Giovanni Stradone ITA Letitia Hamilton IRL Oils and watercolors
1948 Albert Decaris FRA John Copley GBR Walter Battiss RSA Engravings and etchings
1948 Not awarded Alex Diggelmann SUI Alex Diggelmann SUI Applied arts and crafts

Sculpture

1 NAT 2 NAT 3 NAT TYPE
1912 Walter Winans 200px-Walter_Winans USA Georges Dubois FRA Not awarded
1920 Albéric Collin BEL Simon Goossens BEL Alphonse De Cuyper BEL
1924 Konstantinos Dimitriadis GRE Frantz Heldenstein LUX Jean René Gauguin DEN
Claude-León Mascaux FRA
1928 Paul Landowski FRA Milo Martin SUI Renée Sintenis GER Statues
1928 Edwin Grienauer AUT Chris van der Hoef LUX Edwin Scharff GER Reliefs and medallions
1932 Mahonri Young USA Miltiades Manno HUN Jakub Obrovský TCH Statues
1932 Józef Klukowski POL Frederick MacMonnies USA R. Tait McKenzie CAN Reliefs and medallions
1936 Farpi Vignoli ITA Arno Breker GER Stig Blomberg SWE Statues
1936 Emil Sutor GER Józef Klukowski POL Not awarded Reliefs
1936 Not awarded Luciano Mercante ITA Josue Dupon BEL Medals
1948 Gustaf Nordahl SWE Chintanomi Kar GBR Hubert Yencesse FRA Statues
1948 Not awarded Not awarded Rosamund Fletcher GBR Reliefs
1948 Not awarded Oskar Thiede AUT Edwin Grienauer AUT Medals and plaques

 

MEDALTABLE

Country Gold Silver Bronze Total Medalpoints
Germany 7 7 10 24 45
Italy 5 7 2 14 31
France 5 4 5 14 28
United States 4 5 9 22
Great Britain 3 5 1 9 20
Austria 3 3 3 9 18
Poland 3 2 3 8 16
Switzerland 2 4 1 7 15
Belgium 2 1 5 8 13
Denmark 5 3 8 13
Finland 3 1 1 5 12
Luxemburg 2 2 1 5 11
Netherlands 2 2 4 8
Sweden 2 2 4 8
Hungary 1 2 1 4 8
Czechoslovakia 1 2 3 4
Ireland 1 2 3 4
Greece 1 1 3
Canada 1 1 2 3
South Africa 1 1 2 3
Norway 1 1 2
Japan 2 2 2
Monaco 1 1 1